Slavnostní zakončení festivalu

20. Říjen 2018

Sobota 20. října se nesla ve slavnostním duchu, festival Děti světa tančí pro mír (DSTM)dospěl totiž do svého finále. Malí tanečníci dostali i tentokrát zabrat. Nejprve od rána do odpoledne plesali na Evropském bále v Domě techniky.  Zde došlo k jedinečnému okamžiku, kdy se v Pardubicích prolnuly dva významné mezinárodní festivaly – DSTM a Tradice Evropy.  Sestavu evropských a latinskoamerických tanečních párů doplnil skvělý maďarský soubor Csimpolya Folkdance Group z města Sarospatak, jenž roztančil sál svým bravurním čardášem. Děti si užily také pro ně exotičtější jihoamerické rytmy plné pohupování a mávání. Tečku za Tradicemi Evropy udělalo hromadné vypouštění balonků s logem festivalu

To už ale zbývalo jen pár hodin do závěrečného galavečera v budově Východočeského divadla Pardubice. Zde jednotlivé taneční páry předvedly to nejlepší ze svého umění. Po konci francouzského vystoupení byla odhalena pravá identita tanečnice – jednalo se o Verunku ze souboru Perníček, která si během pár dnů skvěle osvojila francouzské tance, aby mohla zastoupit Marcelinovu partnerku Karen, jež na poslední chvíli onemocněla.  Program doplňovali osvědčená čísla pořádajících souborů Perníčku a Radosti.

Součástí večera byla také dražba tradičních předmětů, které přivezly jednotlivé delegace. Mezi diváky se strhnul velký zájem o tradiční kostarický vozíček, peruánský oltář, francouzskou tapisérii, kolumbijské sombrero, argentinskou dýku, slovenský pastevecký klobouk, srbské krajky či polské folklorní panenky. Za mohutného povzbuzování moderátora dražby Aleše Mokrena padaly mnohatisícové částky a na nemocnou holčičku Míšu Hlaváčkovou se podařilo vybrat 43 tisíc korun.

Samotný závěr patřil odměnám pro statečné zahraniční účastníky festivalu, kteří dostali na památku ukázku české tradiční klasiky – broušeného skla. 

Pak již prezident festivalu Pavel Uhlíř prohlásil festival Děti světa tančí pro mír 2018 za ukončený a předal pomyslnou štafetu Panamě, která přehlídku pořádá příští rok.